O szarej godzinie przemienienia, rozepniesz wszystkie me guziki, uważnymi, zachłannymi palcami na nagiej skórze napiszesz magiczne formuły, nie będe już miała sił odejść, chyba, że na chwilę i zaraz powrócić, kształtować nas ciepłymi palcami rzeźbiarza ...

wtorek, 28 sierpnia 2007
[K] Krytyka zbrodniczego rozumu

 

 

„Krytyka zbrodniczego rozumu” była pozycją, która zwróciła moją uwagę. Może przyciągnęła mnie okładką z ciekawym tytułem albo opisem i kuszącymi cytatami zachwalającymi ową powieść. Tak czy inaczej trafiła do mojego księgozbioru i zabrałam się za wertowanie jej stronic.

Akcja powieści toczy się zimą 1804 roku w Królewcu, gdzie to dokonano serii zagadkowych morderstw. Morderstw, które mają być dziełem szatana. Śledztwo zostało przydzielone młodemu prokuratorowi, co również stanowi kolejną zagadkę. W całą historię wplątany jest wielki filozof Immanuel Kant.

Książka uznawana jest za „wielki” kryminał, niestety według mnie jest tylko jednym z wielu kryminałów. Powieść zawiera sporo tak zwanych niedociągnięć klimatowych, nie wiem czy spowodowane są one wizją autora czy po prostu nie dopatrzeniem.

„Krytykę” czyta się szybko i sprawnie, jednakże momentami można przysnąć :) . Jak dla mnie książka jest „jednorazowa”: przeczytać, odłożyć i więcej nie zaglądać. Na pytanie czy polecę ją do przeczytania, odpowiem, że jest kilka ciekawszych propozycji do poczytania.

Mimo mojej przeciętnej oceny powieść ta doczekała się wielu pozytywnych recenzji i cóż trudno się z nimi nie zgodzić. Książka jest dobra ale bywają lepsze :) .

 

piątek, 27 lipca 2007
[K] Jacek Piekara

Książki:

Sługa Boży
Młot na czarownice
Miecz aniołów
Łowca dusz

Bardzo często spaceruje po Empiku w poszukiwaniu jakieś ciekawej książki. Zazwyczaj gustuje w swoich klimatach ale ponieważ tytuł „Łowca dusz” mnie przyciągnął więc po niego sięgnęłam. Okazało się, że była to czwarta część serii opowiadań o Inkwizytorze, więc zakupy skończyły się na przyniesieniu do domu „Sługi Bożego”.

„Przygody” Inkwizytatora Jego Ekscelencji Biskupa – Mordimera Madderina tak mnie wciągnęły, że bardzo szybko zagościły u mnie cztery tomy Piekary i z niecierpliwością czekam na kolejne książki z tej serii.

Powiem szczerze było to moje pierwsze spotkanie z polską fantastyką i musze przyznać, należało do udanych. Seria opowiada (jak można przeczytać w opisie książki) o świecie, w którym Chrystus zszedł z Krzyża i objął władzę nad ludzkością. Świat tortur, stosów i prześladowań. Czuwa nad tym, by Twoja wiara była czysta itd. Zagłębiając się dalej dowiadujemy się, że są to opowiadania z życia kontrowersyjnego Inkwizytatora. Opowiada on o swoich zmaganiach z herezja, demonami, czarownicami i innym złem świata.

Książki czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Akcja toczy się zwinnie, z zamierzoną precyzją i prędkościa, a specyficzny humor w jakim napisana jest ta książka robi z niej lekturę godną polecenia. Można ją przeczytać jako „lekkie” opowiadania, oczywiście w bluźnierczym i gorszącym tonie, jak również można szukać ukrytego drugiego dna, aluzji i odniesień.

Jest to na pewno seria godna polecenia i warto ją mieć na swoim koncie lektur przeczytanych. Jednakże ostrzegam osoby wrażliwe gdyż nie jest to grzeczna i delikatna opowiastka